חניה בירושלים

לתעריפי חניה בירושלים לחץ כאן

ירושלים היא בירת ישראל והעיר הגדולה ביותר במדינה. העיר ירושלים מקודשת לשלוש דתות:היהדות, האסלאם והנצרות ומהווה מוקד עליה לרגל. במרכזה של הערי ירושלים עומד הר הבית אשר מפריד בין מערב העיר למזרח העיר. שכונות העיר ממוקמות על הגבעות כאשר ביניהן ישנם עמקים וואדיות.

כיום הגישה לירושלים ממערב נעשית בשני כבישים מרכזיים: כביש 1 וכביש 443. בנוסף ישנו מחלף לכניסה נוספת לעיר, לאזור שכונות הצפוניות בעיר דרך מנהרת הארזים. הגישה לירושלים ממזרח נעשית בכביש 1, מדרום בכביש 60 דרך חברון, ומצפון בדרך האלוף נרקיס , שהיא המשך של כביש 60.

בעיות החניה בערים מרכזיות וגדולות כגון העיר ירושלים רק הולכות וגדלות. ככל שהעיר סואנת יותר ומספר כלי הרכב על הכבישים גדל כך גם מחמירה ומעמיקה מצוקת החניה. פתרון מוחלט למצב לזה לא נראה באופק ואמצעי ההגבלה על החניה באמצעות חיוב באגרות תשלום מתחזק.    

אתר עיריית ירושלים - www.jerusalem.muni.il

חניה בעיר ירושלים

מעצם היותה עיר גדולה, מטרופולין עסקים ומוקד עליה לרגל עבור מטיילים ותיירים רבים, ירושלים היא עיר צפופה ועמוסה מאוד בכלי רכב ולא פשוט למצוא בה חניה,בפרט כאשר מדובר במרכז העיר ובאזורים התיירותיים ואזורי הבילוי וחיי הלילה, כגון: קניון ממילא, רחוב אגריפס ושוק מחנה יהודה, גינות סחרוב, משכן הכנסת, עיר דוד, העיר העתיקה וסביבת הכותל המערבי ועוד.

קישור למפרט כל החניונים ותעריפיהם בעיר- רשימת חניונים

עיריית ירושלים פועלת באופן תמידי במספר מישורים על מנת לשפר ולנהל באופן טוב יותר את מצאי החניה בעיר. בין היתר מושם דגש על שילוט והכוונה לחניונים במרכז העיר, מקסום מקומות החניה הפוטנציאליים ושמירה על תקני החניה בפרויקטים עתידיים.

כמו כן, התקבלה ההחלטה על סגירת העיר העתיקה לרכבים פרטיים בשעות היום, וזאת אחרי עשרות שנים בהן הגישה לכבישי העיר העתיקה הייתה חופשית. קביעה זו הובילה להפחתת הפקקים, הרעש והפיח הפוגעים בעיר העתיקה ושיפור הנגישות אליה . המעוניינים להגיע לעיר העתיקה יכולים לחנות ברחובות סמוכים או בחניונים סמוכים ולהגיע לעיר העתיקה באוטובוס או ברגל.       

יש לציין כי נכים, סוחרי העיר העתיקה ותושביה, מקבלים אישורי כניסה חריגים המאפשרים להם כניסה לעיר העתיקה ללא הגבלה.                
דוחות חניה מהווים בסיס ל אחת מנקודות החיכוך הנפוצות ביותר בין האזרח לבין הרשויות המקומיות ובכל עירייה קיימת מחלקה מיוחדת לטיפול בדוחות ובגבייתם. מדי שנה הרשויות המקומיות גורפות הון מתשלומי דוחות החניה בלבד, אם כך לא פלא שתשלומי דוחות החניה מהווים את אחד ממקורות ההכנסה של העיריות. ככל שמספר הרכבים בכבישים עולה וגוברת מצוקת החניה, כך גדלה ההכנסה של העיריה.מובן מאליו שאף אחד ברשויות המקומיות לא מתכוון לוותר על מקור ההכנסה הרווחי הזה..

סכומי הכסף לתשלום בדוחות שניתנים הם גבוהים ולא שווים את הסיכון. לדוגמא, רכב שחונה על מדרכה שלא נקבעה כמקום חניה מסודר ייקנס ב-500 ₪, רכב החונה באופן המפריע לתנועה ו/או להולכי הרגל ייקנס בכ-250 ₪, רכב החונה בכחול לבן ללא היתר, תו חניה מתאים או תשלום יכול להיקנס בהחל מ-100 ₪ ויותר.

לנוחיות המשתמשים בחניה מוסדרת בעיר, ניתן לשלם בקלות עבור חניה באמצעות האפליקציה הייעודית של פנגו+ בסמארטפון  .עדיף לשלם באמצעות פנגו סכום מינימאלי והגיוני עבור מקום חניה במקום להינזק בדוח שיעלה ביוקר.     

קישור למפרט סעיפי עבירות חניה בעיר ירושלים - סעיפי עבירות ותעריפי קנסות

חניה בירושלים